CERTIFIKOVANÁ REALITNÍ KANCELÁŘ

2023 Brněnský Zvonec

web by impnet

Vyřešíme exekuci Chci koupit Chci prodat Chci pronajmout Okamžitý výkup
Chaty a zahrady

Jak se dá zastavit nemovitost?

Co je to vlastně zástava? Jak funguje?

Zástava je právní nástroj, kterým vlastník nemovitosti poskytuje věřiteli záruku splacení svého závazku. Principem zástavy je zajištění dluhu, přičemž v případě nesplnění závazků může věřitel uplatnit své právo na zpeněžení nemovitosti. Zástava nevylučuje vlastnictví nemovitosti, dlužník zůstává vlastníkem i nadále, ale věřitel má na nemovitost přednostní právo. Tento mechanismus je obvyklý při hypotékách, ale může být využit i v obchodních či osobních vztazích.

Typy nemovitostí do zástavy

Zastavit můžete různé druhy nemovitostí, a to jak obytné, tak komerční. Mezi nejčastější patří rodinné domy, byty, pozemky či rekreační objekty. Zastavit je možné i nedokončené stavby nebo nemovitosti, které jsou zatížené jinými právy, například věcným břemenem. Typ nemovitosti hraje důležitou roli při hodnocení její tržní ceny, která následně ovlivňuje výši zajištěného úvěru.

Náležitosti zástavní smlouvy

Zástavní smlouva je hlavním dokumentem, který formalizuje dohodu mezi dlužníkem a věřitelem. Smlouva musí obsahovat přesnou identifikaci zástavy, označení a výši zajišťovaného dluhu a práva a povinnosti obou stran. Dále je dobré uvést podmínky zpeněžení zástavy (například jakou část dluhu pokrývá zástava) a mechanismus zániku zástavy. Důležité je rovněž zapsání zástavního práva do katastru nemovitostí. Zástava totiž nevznikne podpisem smlouvy, ale právě až zápisem v katastru.

Vznik zástavy

Zástava může zaniknout několika způsoby. Nejčastějším případem je splacení zajištěného dluhu. Jakmile dlužník splní všechny své závazky, zástavní právo se vymaže z katastru nemovitostí a nemovitost je opět plně v dispozici vlastníka. Zástava může zaniknout také například prodejem nemovitosti nebo převedním zástavy na jinou nemovitost a také dohodou mezi zástavním věřitelem a dlužníkem.

Zpeněžení zástavy – výkon zástavního práva

V případě, že dlužník neplní své závazky, má věřitel právo na zpeněžení zástavy. Záleží na věřiteli a dlužníkovi, jaký druh výkonu zástavního práva v zástavní smlouvě zvolí. Nejčastější formou je prodej nemovitosti v dražbě, kde je výtěžek použit na úhradu dluhu. Možností je také soudní prodej zástavy nebo tzv. prodej z volné ruky – tedy tomu, kdo dá lepší nabídku. A tady výčet nekončí. Nemovitost lze zpeněžit ve veřejné soutěži o nejlepší nabídku, dobrovolné dražbě nebo vnucené správě. Proces zpeněžení je přesně definován a je nutné dodržet formality, jako je oznámení dlužníkovi o záměru zpeněžit nemovitost a respektování předepsaných lhůt. Významnou roli hraje tržní hodnota nemovitosti, která určí, zda bude možné prodejem zástavy pokrýt celý dluh.

Dostali jste se do situace, kdy potřebujete rychle a bezpečně získat finanční prostředky? Obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme například oddlužením či okamžitým výkupem nemovitosti.

Kontaktujte nás a my se vám ozveme s nezávaznou nabídkou.

Plná verze