Spoluvlastnictví bytu – jaké jsou způsoby spoluvlastnictví?
Vlastníte (nebo chcete vlastnit) byt? Pak asi víte, že není vlastnictví jako vlastnictví – a někdy jde dokonce o spoluvlastnictví, ačkoliv byt využíváte, jako by byl váš. V jakém případě vám opravdu patří bytová jednotka a kdy jde „jen“ o podíl nebo ideální část domu?
Dům v podílovém (ideálním) spoluvlastnictví
Máte byt v domě, který není oficiálně rozdělený na konkrétní bytové jednotky? Pak podle výkladu zákona nevlastníte byt, ale pouze ideální nebo procentuální podíl na konkrétním domě. Co to znamená v praxi? Pokud obýváte jeden ze dvou bytů v domě, nepatří vám jeden celý byt, ale polovina z obou, stejně jako vašemu sousedovi. To stejné platí, pokud máte čtvrtinové spoluvlastnictví – čtvrtina z každého bytu je vaše a zbylé tři čtvrtiny ostatních spoluvlastníků.
Jakmile se tedy pustíte do zhodnocování „vašeho“, tedy vámi obývaného bytu, zhodnocujete i podíl vašich sousedů. Máte novou kuchyň? Čtvrtina je vaše a po čtvrtině jste „daroval“ ostatním spoluvlastníkům domu. Platí to ale i naopak – je-li některý z bytů zanedbaný, snižuje hodnotu podílu všech majitelů, ne jen toho, který je za stav bytu zodpovědný.
Stinnou stránkou tohoto řešení je mimo jiné fakt, že ke každé přestavbě bytu musíte mít souhlas nadpoloviční většiny spoluvlastníků. A pokud se chystáte k zásadnější změně, jakou je například přestavba bytu na nebytový prostor, bude nutné přesvědčit alespoň dvě třetiny z nich.
Neoceníte ani fakt, že jak se dělí celý dům, dělí se i dluhy vzniklé v souvislosti se správou domu. Pokud některý ze spoluvlastníků nechce zaplatit za svůj podíl na odvedené a předem domluvené práci, například výměně oken, firma se může s požadavkem na zaplacení obrátit na zbylé vlastníky.
Byt v ideálním spoluvlastnictví se navíc špatně prodává a banky na něj prakticky neposkytují hypotéky. Tato situace se dá změnit jen dosažením bytového spoluvlastnictví.
Bytové spoluvlastnictví
V případě bytového spoluvlastnictví se dům rozdělí na samostatné bytové jednotky – konkrétní nemovitosti. Byt pak patří jen vám a spoluvlastnictví se týká jen společných částí domu. Zajímavé je, že do těch patří i okna a stěny – vlastněný byt tedy tvoří podlaha, nenosné vnitřní příčky a omítka s malbou. Zní to sice zvláštně, ale má to svůj důvod: ve společném vlastnictví musí zůstat všechno, co využívají vlastníci okolních bytů a co spoluvytváří vnější vzhled domu.
Spoluvlastněné prostory podléhají stejným pravidlům jako u ideálního spoluvlastnictví. Mimo vašeho bytu nemůžete se svým podílem nakládat libovolně, ale potřebujete souhlasy nadpoloviční většiny spoluvlastníků. Byt ale můžete jak prodat, tak přestavět (pokud tedy nezasáhnete do společných částí domu, např. nosných konstrukcí).
Chcete koupit nebo prodat byt v podílovém nebo bytovém spoluvlastnictví a nevíte si rady? Obraťte se na nás.