Ať už jste se do problému dostali coby nájemce, nebo jako pronajímatel, může se jednat o velmi nepříjemný proces
Majitelé pronajímaných nemovitostí při podpisu nájemní smlouvy vyžadují složení kauce (obvykle ve výši jednoho nebo dvou nájmů), tím ale neovlivní možné budoucí dluhy. Pokud nájemník nereaguje na upomínky, odmítá se s majitelem nemovitosti rozumně domluvit a nedodržuje vzájemnou dohodu, může mu majitel dát výpověď. I ta má však svá pevně daná pravidla. Není možné libovolně vyměnit zámky a nájemce z bytu prostě vystěhovat. Výpověď musí být vždy podána písemně. Okamžitou výpověď můžete nájemci dát pouze v případě závažného porušení smlouvy.
Rizika neplatičů jsou naneštěstí poměrně vysoká, proto se vždy vyplatí nájemníka nejdříve důkladně prověřit – v insolvenčním rejstříku, centrální evidenci exekucí a rejstříku hledaných osob.
Na koho může být exekuce uvalena?
Problémy s dluhy se mohou týkat nájemníka i majitele. A co víc – v exekuci může být jak současný, tak i předešlý nájemník.
Našli jste ve schránce upozornění na exekuci, které se netýká vás, ale člověka, jenž v bytě pobýval před vámi? Nenechávejte si to pro sebe. Co nejdříve kontaktujte exekutorský úřad, majitele nemovitosti a Českou poštu. Jestli neznáte současnou adresu dlužníka, a ten má v bytě navíc zapsaný trvalý pobyt, je nutno požádat majitele, aby se postaral o jeho odhlášení na městském úřadě.
Je dlužníkem majitel bytu, bydlení jste si sami vybavili a nyní se obáváte, že vás exekutor připraví o majetek? Ponechejte si pro jistotu účtenky a daňové doklady. Pádným důkazem bude rovněž nájemní smlouva, která uvádí, že byt byl při převzetí nevybavený.
Stane-li se i přesto, že se v seznamu věcí v exekuci ocitne něco z vašeho majetku, můžete zažádat o vyjmutí (ve třicetidenní lhůtě ode dne, kdy jste se o této skutečnosti dozvěděli). Zpětné vymáhání ale stojí mnoho času a sil. Totéž samozřejmě platí i naopak – pro majitele bytů, kteří nájemníkovi poskytli plně zařízené bydlení a teď se obávají ztráty majetku.
Už jen proto se vyplatí pronájem nemovitosti (i hledání podnájmu) s pomocí zkušené realitní kanceláře, která veškeré problematické záležitosti zkontroluje.
Zabrání exekuci zákaz trvalého pobytu pro nájemce?
Majitelé často podléhají dojmu, že když nájemci přihlášení trvalého pobytu v jejich bytě zakážou, žádná rizika jim nehrozí. Opak je však pravdou – exekuce se vždy provádí v místě, kde se osoba, jíž se dluh týká, dlouhodobě zdržuje. Nemusí nutně jít o trvalé bydliště. Takže majitele bytu mohou čekat četné nepříjemnosti.
Exekutor totiž může do bytu vstoupit i v době, kdy nájemník není přítomen (samozřejmě jen s platným soudním rozhodnutím).
Dluh nájemníka
Týká se exekuce vás samotných? Základním pravidlem je pravidelná kontrola pošty. Jinak se může stát, že se o vymáhání dluhu nedozvíte včas. A právě rychlá reakce tu hraje velmi zásadní roli. Jestli si nevíte rady, vyhledejte odborníky, kteří se oddlužováním různých typů nemovitosti zabývají – pokud možno co nejdříve.